Znak Jince Znak Jince

Pověsti o Plešivci

Autor: Michal Patera
Poslední aktualizace: 11.05.2009

Plešivec - vrch se dvěma vrcholy (Malý 643m -S, Velký 654m -J) 4 km od Hostomic. Na velkém Plešivci nad pravým břehem Litavky rozsáhlé hradiště, ohražené třemi valy, z doby kultury knovízské (7. stol. pr. n. l.). Jedno z největších hradišť v Čechách.

Pověsti:

Tajemná hora Keltů

Vrch Plešivec se dvěma vrcholy má v Brdech výjimečné postavení. Zřetelně vystupuje z hlavního horského pásma směrem k západu. Snad proto byl již odedávna vyhledávaným sídlištěm a obětitištěm. Bývalo zde jedno z nejrozsáhlejších hradišť v Čechách. Vnější obvod jeho trojitých, dosud znatelných valů měří přes tři kilometry a uzavírá plochu více než 56 hektarů. Podle všecho zde bývalo okultní středisko Keltů. Vrch je opředen řadou podivuhodných pověstí.

Známý je i plešivecký viklan, budný balvan spočívající na východním úbočí pod Krkavčími skalami, který se kdysi skutečně kýval, dnes však už pevně sedí na svém podloží.

Na vratech

Na Plešivci a Komorsku sídlili kdysi obři. Plešivecký obr unesl komorskému dceru, a proto mezi nimi došlo k válce. Dcera komorského obra se však vrhla mezi voje a oba obry usmířila. Místu, odkud se obě usmířené strany vrátili do svých domovů, se říká Na vratech.

Fabianova zahrada

Zjevuje se tu vládce brdských lesů, zdejší obdoba Krakonoše, nazývaný Fabian. Ozývá se táhlým houkáním, které se nedoporučuje napodobovat. Má zde i svou zahrádku, v místech zvaných V zahrádce

Čertova kazatelna

Plešivec byl prý proslaveným shromaždištěm brdských čarodejnic, mířících sem ke svým sletům na skalách. Je zde i tzv. Čertova kazatelna, skalní útvar, o němž se říká, že tu kdysi ďábel čaroval a proměnil výstavné město ve skály a suť.

Krkavčí skály a Zlatý stůl

Na Krkavčích skalách sídlila hadí královna, promě

Z Plešivce na Jince
Novinky e-mailem
Kalendář akcí
    09 / 2019    
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

   Výpis akcí v tomto měsíci...
Aktuální informace
ikonka dokument Bezpečné Podbrdsko
Na webových stránkách Svazku obcí Podbrdského regionu http://www.podbrdsko.com nově naleznete informace k bezpečnosti v Brdech - stránka Bezpečné Podbrdsko
ikonka dokument Ohlašování pálení
Ohlašování pálení zahradního odpadu a jiných látek je nyní možné provádět pomocí internetu na http://hzssk.webrex.cz
© 2010 Úřad Městyse Jince | Prohlášení o přístupnosti