Znak Jince Znak Jince

Podzimní hasičské aktivity

Autor: Irena Ungrová
Poslední aktualizace: 12.12.2015

Poslední letošní třídenní školení jineckých hasičů na zámečku Tři Trubky se uskutečnilo od 23. - 25. října. Převážně se jednalo o odbornou přípravu, při které si hasiči v praxi osvojovali to, co se učili v teorii na učebnách. Členové jednotky secvičovali práci s technikou a přístroji v terénu. Protože k 1. lednu 2016 bude zrušena větší část Vojenského výcvikového prostoru Brdy a na jeho místě bude vyhlášena Chráněná krajinná oblast, zaměřili se hasiči při výuce i na nový hasební obvod, o který se rozšíří katastr obce Jince. Naše jednotka bude součástí požární ochrany CHKO. Jednotka se též seznámila s traumatologickými body, vybudovanými na území budoucího CHKO. Budou sloužit ke snazší orientaci v terénu, popř. napomohou k povolání případné pomoci jak hasičů, tak zdravotníků. Jineckým hasičům přibylo ke stávajícímu, už tak hodně velkému katastrálnímu území, ještě další, o hezkých pár hektarů větší, ze kterého sice obec nebude mít téměř nic, ale bude se muset o něj starat. A protože naše jednotka pomalu, ale jistě stárne, rádi bychom přijali do naší party několik mladých odvážlivců, kteří by naši jednotku omladili. Než dorostou naši malí hasiči, přece jen to chvilku potrvá.

Na letišti ve vojenském prostoru na Jordáně se konal 27. října 2015 výcvik leteckého hašení lesních a travních porostů pomocí tzv. „ BAMBI“ vaku, zavěšeného pod vrtulníkem. Náročného cvičení se zúčastnily čtyři profesionální jednotky a sedm jednotek dobrovolných hasičů obcí, které jsou podél rušeného Vojenského výcvikového prostoru Jince. Hasiči nacvičovali plnění vaku, zavěšeného pod vrtulníkem, který byl pochopitelně ve vzduchu, pomocí cisternových automobilových stříkaček. Zjistili, že to není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Každá jednotka plnila vak vodou několikrát, takže na konci nebyl suchý vůbec nikdo. Na cvičení se přijel podívat i starosta městyse Jince Josef Hála, aby svou účastí jednotku podpořil. Všechny zúčastněné jednotky dobrovolných hasičů budou od 1. ledna 2016 (po zrušení VVP Jince) určeny jako jednotky požární ochrany nově vzniklé Chráněné krajinné oblasti Brdy.

Sedmého listopadu se malí hasiči rozhodli podpořit akci mateřského centra Jinečáček a vyrazili jsme na jejich drakiádu. Protože žádný učený z nebe nespadl, byly začátky hodně těžké. Většina dětí se pokoušela dostat draka do vzduchu poprvé v životě, a tak nepadali z nebe učení, ale draci. Naštěstí na louce bylo dost zkušených tatínků a dědečků, kterým to šlo moc dobře, a měli jsme možnost se od nich hodně přiučit. Problém byl ale v tom, že tatínkové si chtěli s draky hrát mnohdy sami. Počasí bylo ideální a na nebi létalo opravdové hejno draků různých velikostí i podivných konstrukcí. Pár dráčků nám ulítlo, pár havarovalo, ale zbytek se nakonec krásně vznášel. A když už to všem šlo jak po másle, začalo se stmívat a muselo se domů. Zážitků měli všichni zúčastnění dost a dost, dokonce všichni dostali pamětní listy a drobné ceny za šikovnost. Malí hasiči děkují mateřskému centru Jinečáček za hezké odpoledne.

Na příbramském polygonu probíhá v listopadu výcvik nositelů dýchací techniky jednotky SDH Jince. Téměř všichni členové jednotky se zdokonalili v taktice a činnosti v neznámém zakouřeném objektu a prověřili svoji psychickou a fyzickou odolnost. Někteří si opravdu sáhli téměř na dno svých sil.

Aby naši hasiči nevyšli ze cviku, bylo vyhlášeno ve středu 11. 11. v dopoledních hodinách námětové cvičení na objekt radiolokátoru řízení letového provozu na vrchu Písek, kde se několik jednotek z okolí, a to jak profesionálních, tak dobrovolných, seznámilo s objektem radaru, způsobem hašení a jednotlivými riziky, která se mohou vyskytovat v případě nutného zásahu hasičů.

V pátek 13. listopadu jsme s malými hasiči navštívili stanici profesionálních hasičů v Příbrami. A bylo toho hodně ke koukání i poslouchání. Profesionální hasiči nám ukázali svou techniku, vysvětlili, co se jak používá, co se může a co nesmí, jak má být hasič oblečen a co musí mít u sebe. Nakonec nám vyprávěli, jak zrovna ten den v pátek chytali po Příbrami drahého papouška, který uletěl svému majiteli. Dvě hodiny utekly jak voda, ale máme slíbenou další exkurzi.


Novinky e-mailem
Kalendář akcí
    05 / 2019    
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

   Výpis akcí v tomto měsíci...
Aktuální informace
ikonka dokument Bezpečné Podbrdsko
Na webových stránkách Svazku obcí Podbrdského regionu http://www.podbrdsko.com nově naleznete informace k bezpečnosti v Brdech - stránka Bezpečné Podbrdsko
ikonka dokument Ohlašování pálení
Ohlašování pálení zahradního odpadu a jiných látek je nyní možné provádět pomocí internetu na http://hzssk.webrex.cz
© 2010 Úřad Městyse Jince | Prohlášení o přístupnosti