Znak Jince Znak Jince

Jinecké slavnosti 2017 - Oslavy 140. výročí založení SDH Jince

Autor: Irena Ungrová
Poslední aktualizace: 20.09.2017

17. června se v rámci Jineckých slavností konaly oslavy 140. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů Jince.

Akce se uskutečnila za finanční podpory Středočeského kraje.

V 11 hodin začala první část slavností, a to slavnostním nástupem hasičů na náměstí, který byl zahájen defilé praporu městyse a historických praporů sborů. Po podání hlášení velitelem Vladimírem Valtou zahájil oficiální část starosta SDH Jince Ing. Petr Šorm a připomenul důležitá fakta z historie sboru. 

Poděkoval současným hasičům za jejich činnost, nejenom při poskytování pomoci při likvidaci požárů, následků živelných událostí a spousty technických zásahů, ale též za organizování kulturních a sportovních akcí v požárním sportu, za aktivní práci s mládeží, a to vše ve svém volném čase a bez nároku na odměnu. V podobném duchu promluvil i starosta městyse Jince, který navíc pochválil i velmi dobrou spolupráci s okolními sbory v rámci okrsku. Dále připomněl, že vznikem CHKO Brdy se podstatně zvětšil hasební obvod pro jineckou jednotku. Zkonstatoval jeden problém, a to, že členové sboru začínají stárnout a mladí hasiči ještě nedospěli. Vyzval zájemce, kteří by byli ochotni se připojit ke sboru a obětovat svůj volný čas a námahu pro zajišťování ochrany obyvatel a jejich majetku při různých katastrofách, i ostatní činnosti. A pochopitelně k tomu řešit i další problém - zajišťovat finanční prostředky na pořízení modernější techniky a vybavení hasičů. Popřál hasičům mnoho zdaru a vůli pro organizování dalších akcí. Následovaly zdravice od člena okresního sdružení a hostů.       

Od 13 hodin se na Sokolské konal hlavní kulturní program, který byl v režii Rádia BLANÍK. Mezi jednotlivými vystoupeními přítomní zhlédli ukázky hasičské techniky i ukázky práce dobrovolných a profesionálních hasičů z Jinec a okolí. Velmi poučná byla ukázka, jak postupovat při vzniku požáru v kuchyni, kde hasiči poučili hospodyňky, jak s chladnou hlavou postupovat při uhašení hořící pánve.

Jednu z krátkých přestávek vyplnili kolegové hasiči z Křešína ukázkou z nastudovaného baletu Labutí jezero s nádhernou choreografií, upravenou pouze pro chlapy J.

K vidění zde byla poprvé i stará jinecká „koňka“ – stříkačka, které dali hasiči důvěrný název Barča. Téměř rok na její rekonstrukci usilovně pracovalo pár nadšenců, kteří na pódiu poskytli moderátorovi exkluzivní rozhovor.

A jelikož v Jincích a okolí působí kroužky malých hasičů, byla pro ně uspořádána hned na začátku odpoledního programu soutěž.

Osm družstev soutěžilo v netradiční překážkové štafetě, která byla ukončena shozením terčů pomocí „džberovky“, ručním hasicím přístrojem, kdy si mákli všichni - ti co pumpovali i ti, co museli dolévat vodu. A protože se hasiči vody nebojí, zmáčeli se všichni. Každý soutěžící dostal tašku s drobnými dárky, které si museli „spravedlivě“ rozdělit.

Rádio BLANÍK „přivezlo“ populární účinkující. Dětem kápl do noty kouzelník Pavel Kožíšek, který si je zcela získal.

Zpěvák Josef Vágner už Jince zná, protože zde zpíval školákům v září 2012, kdy se slavnostně otevírala tělocvična při ZŠ.

Když však na pódium přišel Václav Neckář se skupinou Bacily, všichni návštěvníci slavností ho nadšeně vítali a většinu písniček si s ním s chutí zazpívali. Vašek zcela uchvátil nejen Jince, ale přijelo za ním hodně lidí z okolí, i několik členů jeho fan klubu. Po skandování ochotně přidal několik oblíbených hitů navíc a všechny si získal svou bezprostředností a elánem, který předvedl na jevišti.

Vystřídal ho Jarda Hypochondr se sk. Divná parta, který má také hodně příznivců a jeho písničky se líbí zejména naší starší generaci.

Nakonec předvedla pořádný nářez rocková skupina Vizir a po ní noční oblohu rozzářil ohňostroj na rozloučenou.

Všichni pořadatelé byli unaveni, ale nadmíru spokojeni, že tyto slavnosti měly tak velkou návštěvnost. Dle ohlasů to byla jedna z nejlepších akcí posledních let.

 

FOTOGALERIE z akce:

 

REPORTÁŽ TV FONKA ze slavností: 

https://www.youtube.com/watch?feature=share&v=AqHftK_rftg&app=desktop

 

GALERIE Rádia BLANÍK: 

http://www.radioblanik.cz/index.php?pageid=5000&action=read&id=2487

 

Galerie MUSICGATE: 

http://musicgate.cz/clanek/jinecke-slavnosti-vaclav-neckar-josef-vagner-a-bohaty-doprovodny-program-pro-celou-rodinu/596

 

SOUHRNNÉ FOTOALBUM: 

http://kultura-jince.rajce.idnes.cz/8._Jinecke_slavnosti_2017/

 


Novinky e-mailem
Kalendář akcí
    07 / 2019    
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

   Výpis akcí v tomto měsíci...
Aktuální informace
ikonka dokument Bezpečné Podbrdsko
Na webových stránkách Svazku obcí Podbrdského regionu http://www.podbrdsko.com nově naleznete informace k bezpečnosti v Brdech - stránka Bezpečné Podbrdsko
ikonka dokument Ohlašování pálení
Ohlašování pálení zahradního odpadu a jiných látek je nyní možné provádět pomocí internetu na http://hzssk.webrex.cz
© 2010 Úřad Městyse Jince | Prohlášení o přístupnosti