Znak Jince Znak Jince

Městys a historie

Městys Jince leží ve Středočeském kraji, v severozápadní části okresu Příbram, 11 kilometrů severně od Příbrami a padesát kilometrů jihozápadně od Prahy. Svou velikostí se řadí mezi malá města. V současné době zde žije 2214 obyvatel.

Jince leží v Brdské vrchovině s průměrnou nadmořskou výškou 450 až 600 metrů nad mořem na severovýchodní hranici vojenského výcvikového prostoru Brdy a protéká jimi říčka Litavka. První zmínka o Jincích je z počátku 14. století, městysem jsou od roku 1900.

Historie Jinec je psána především železářskou výrobou. Nejstarší písemný doklad o místním železářství je znám z roku 1390, jedná se o privilegium Václava IV., které umožňuje znovuobnovení jineckých hutí a dolů (ty jsou tedy zjevně starší než výše uvedené datum), poškozené dřívějšími majiteli. Jince tehdy byly svobodnou osadou, kterou okolní panství získalo až v 16. století za vlastnictví Pešíků.

První vysoká pec je v Jincích uváděna roku 1646. V polovině 18. století vzniká krásný zámek ve slohu pozdního baroka, s velice pěkně upraveným parkem. Zámek je dnes bohužel zdevastovaný. Hrabě Rudolf Vrbna buduje roku 1810 vysokou pec Barboru, která na svém místě stojí dodnes. V provozu byla do r. 1874 a před rozbořením ji zachránilo umístění pily do jejího objektu.

Roku 1806 se v Jincích narodil houslový virtuos a hudební skladatel Josef Slavík, ve své době velmi uznávaný, bohužel dožil se pouze 27 let.

V 19. století zde působil geolog a paleontolog Joachim Barrande, který zde zkoumal zdejší bohatá naleziště trilobitů, kteří ve zdejší lidové mluvě dostávali nejrůznější půvabná jména (viz níže). V Jincích se jich nejvíce nachází na stráni Vinice, která je proto chráněna, přesto bohužel mnozí "paleontologičtí zlatokopové" zdejší zkameněliny drancovali za účelem komerčního prodeje. Nejčastějším druhem trilobita je zde Ellipsocephalus hoffi (lidově zde zvaný "konínský ráček"), který se dostal i do jineckého městského znaku.

Kniha Koncert srdce svého I.
Životní příběh houslisty Josefa Slavíka (nejslavnějšího jineckého rodáka), který napsala Ludmila Zen...
Jince historické
Jince na starých pohlednicích. Děkujeme občanům, kteří nám cenné historické polednice Jinec zapůjčil...
Pomník Josefa Slavíka na Vyšehradském hřbitově
Do jarního období spadá každoročně (od jubilejního roku 1983) vzpomínkové setkání k poctě jineckého...
Pověsti o Plešivci
Plešivec - vrch se dvěma vrcholy (Malý 643m -S, Velký 654m -J) 4 km od Hostomic. Na velkém Plešivci...
Josef Slavík - život a dílo
*26.3.1806, Jince - †30.5.1833, Budapešť Otcem slavného houslisty a skladatele byl Antonín Slavík, k...
Stručně z historie
První historické zmínky o Jincích nalézáme už ve druhé polovině 14. století. Tehdy zde již stála dř...
Novinky e-mailem
Kalendář akcí
    09 / 2019    
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

   Výpis akcí v tomto měsíci...
Aktuální informace
ikonka dokument Bezpečné Podbrdsko
Na webových stránkách Svazku obcí Podbrdského regionu http://www.podbrdsko.com nově naleznete informace k bezpečnosti v Brdech - stránka Bezpečné Podbrdsko
ikonka dokument Ohlašování pálení
Ohlašování pálení zahradního odpadu a jiných látek je nyní možné provádět pomocí internetu na http://hzssk.webrex.cz
© 2010 Úřad Městyse Jince | Prohlášení o přístupnosti